Novinky‎ > ‎

Sbíráme víčka pro Káťu

přidáno: 22. 2. 2015 7:07, autor: Tomáš Jirout   [ aktualizováno 22. 2. 2015 7:19 ]
Dobrý den, v rámci našeho kroužku mladých hasičů jsme se rozhodli sbírat plastová víčka pro Káťu Říhovou (12 let), která se léčí s akutní lymfoblastickou leukemií. Káťa je spolužačkou jedné naší mladé hasičky (navštěvují ZŠ Komenského v Holicích). 
Léčba této nemoci je velice náročná, a to jak fyzicky, tak psychicky, ale bohužel i finančně. Káťa musí držet speciální nízkobakteriální dietu. Tato dieta se skládá pouze z potravin nejvyšší kvality, balených v ochranné atmosféře. Káťa nesmí žádnou čerstvou zeleninu a ovoce (pouze zavařené a nebo tepelně upravené), dále nesmí mléčné výrobky s obsahem živých kultur, ořechy, mandle, kokos, obilniny, zákusky, med, zrající sýry, majolku, věci z veřejných občerstvení, kvasnice a kynuté potraviny, v neposlední řadě i sladkosti, protože se jí v důsledku velmi náročné léčby rozjela cukrovka a píchá si inzulín. Také doplatky na léky jsou dosti vysoké. Léčba probíhá hodně v nemocnici. Káťa doma moc často není. Od června do konce srpna absolvovala velmi těžkou a náročnou léčbu v Pražském Motole. Nyní se vrátila zpátky na Hradeckou hemato-onkologii. Další léčba, která bude trvat nejméně ještě půl roku, bude probíhat hodně ambulantně, což znamená téměř každodenní dojíždění do Hradce Králové. 
Lékaři se snaží umožnit co nejčastější pobyt v domácím prostředí, protože dlouhodobá hospitalizace nepůsobí dobře na dětskou psychiku, která je při onkologickém onemocnění velice důležitá. I Káťa bohužel užívá silná antidepresiva, protože některé okamžiky léčby jsou velmi bolestivé. Hodně často je jí špatně, zvrací, po těle se jí objevují různé boláky, chřadnou jí ruce, nohy, neujde delší vzdálenost, neustále jí hnisá pusa, dost často musí být na umělé výživě, protože pro bolest nedokáže ani mluvit. Po ukončení aktivní léčby Káťu čekají ještě další dva roky takzvané udržovačky. Je to léčba tabletovou formou. Nízké dávky cytostatik po dobu 2 let a každé tři neděle kontrolní odběry krve. Tato nemoc je velmi záludná a bohužel se ráda vrací. 

Paní Říhová by chtěla všem moc poděkovat za pomoc a dodává: „Je moc pěkné, že v našem uspěchaném světě stále žijí lidé, kterým není lhostejný osud druhých. Ještě jednou velké díky.“